STACJA VI
"JAKIE TO DRZEWA"
MENU STACJI 6:
(czas oko³o 30 minut)
STACJA VI
6 - Materia³y potrzebne do zadania i wskazówki dla nauczyciela
"JAKIE TO DRZEWA ?"
Materia³y:
- pakiet edukacyjny "Drzewa",
- karta pracy ,Jakie to drzewa?" z planem parku,
- klucz odpowiedzi dla nauczyciela,
- materia³y do pogadanki "Fauna i flora Doliny Pr±dnika".
Wskazówki dla nauczyciela:
Uczestnicy zajêæ schodz± ze wzgórza zamkowego do parku. Nauczyciel przekazuje uczniom informacje na temat ¶wiata ro¶lin i zwierz±t charakterystycznych dla Doliny Pr±dnika. Informuje o porastaj±cej niegdy¶ te tereny puszczy, której pozosta³o¶ciami s± nielicznie wystêpuj±ce okazy starodrzewia. Najcenniejsze z nich - pomniki przyrody - oznaczone s± metalowymi tabliczkami. Nastêpnie rozdaje poszczególnym grupom pakiety edukacyjne i karty pracy przewidziane w tym etapie. Pakiety zawieraj± strony po¶wiêcone poszczególnym gatunkom drzew, zdjêcia, rysunki, opisy, ciekawostki. Powinny s³u¿yæ pomoc± przy wykonaniu zadania, a tak¿e stanowiæ materia³ pomocniczy w dalszej edukacji szkolnej. Przed przyst±pieniem do wykonywania zadañ nauczyciel wyja¶nia zasady bezpiecznego poruszania siê zespo³ów w terenie, wyznaczonymi alejkami w obrêbie parku. Sam pozostaje w miejscu, które umo¿liwia mu czuwanie nad realizacj± zadañ. Poleca uczniom przyjrzeæ siê otrzymanemu planowi i zapoznaæ z zadaniami, które powinni wykonaæ. W razie potrzeby s³u¿y pomoc±. Po wykonaniu zadania sprawdza jego poprawno¶æ, rozdaje uczniom kolejny element puzzli.
MATERIA£Y DO POGADANKI "FAUNA I FLORA"
Korzkiew le¿y w Dolinie Pr±dnika i w otulinie Ojcowskiego Parku Narodowego. Przed kilkuset laty na terenie puszczy porastaj±cej Jurê Krakowsko-Czêstochowsk± ¿y³y tury, nied¼wiedzie, wilki, rysie i bobry. Dzi¶ mo¿emy tu spotkaæ: kuny domowe, wiewiórki, ³asice, orzesznice, myszy le¶ne, popielice, chomiki. Symbolem przyrody jurajskiej jest nietoperz. Czasem w trawie przemknie zaskroniec i jaszczurka, a nad brzegiem Korzkiewki natkn±æ siê mo¿na na traszkê, ropuchê i kumaka. Najliczniejsz± grupê zwierz±t stanowi± owady (oko³o 5000 gatunków). Wystêpuj± tu liczne gatunki ptaków: jastrz±b, krogulec i myszo³ów, puszczyk i sowa uszata, bocian czarny, dziêcio³, drozd, kos, sikora, ziêba, wilga, rudzik i wiele innych.
Zadania dla uczniów:
Uczniowie otrzymuj± kartê pracy i plan parku z zaznaczonymi na nim charakterystycznymi gatunkami drzew. Na podstawie otrzymanych materia³ów i obserwacji uzupe³niaj± legendê planu nazwami drzew
PAKIET EDUKACYJNY "DRZEWA"
Lipa
Kwitnie na prze³omie czerwca i lipca ¿ó³tawobia³ymi, zebranymi w kwiatostany kwiatami, owocem jest ma³y (do 6 milimetrów) orzeszek. Na obszarze polskim rosn± w stanie dzikim dwa gatunki: lipa drobnolistna i lipa szerokolistna. Drzewo osi±ga wysoko¶æ 30-40 metrów.
- W prawiekach lipa uchodzi³a za najulubieñsze drzewo tajemniczych bóstw, uosabiaj±cych dobroæ, ³agodno¶æ, g³êboki spokój i szczodro¶æ.
- W dawnych czasach lipy sadzono ko³o domu, kiedy urodzi³o siê dziecko - nie mo¿na by³o jednak nawet wykopaæ do³ka pod drzewo, dopóki nie rozleg³ siê pierwszy krzyk dziecka - do³ek móg³by okazaæ siê z³owró¿bny.
- W s³owiañskich zwyczajach lipa by³a drzewem trumiennym - wierzono, ¿e w³a¶ciwo¶ci magiczne "mi³osiernego drzewa" zapewni± spokojny sen wieczny.
- Z lipowego drzewa najchêtniej ch³opi wytwarzali ko³yski dla niemowl±t.
- Strawa jedzona lipow± ³y¿k± nie mog³a nikomu zaszkodziæ.
- Z lipy chêtnie wykonywano skrzypki.
- Bardzo ceniony jest lipowy miód.
- O³tarz Mariacki Wit Stwosz wyrze¼bi³ w drzewie lipowym.
- Pod lip± odpoczywa³ przed bitw± pod Grunwaldem W³adys³aw Jagie³³o, a w cieniu lipy tworzy³ Jan Kochanowski.
- W medycynie ludowej wykorzystywano napary z kwiatów i li¶ci lipowych
|
|
Akacja
Nazwa popularna, w³a¶ciwa brzmi robinia bia³a, nazywana tak¿e grochodrzewem (z racji owoców). Przywieziona z Ameryki Pó³nocnej w 1600 r. przez Jana Robina, botanika i ogrodnika króla francuskiego Henryka IV.
Nie lubi silnych wiatrów, uwielbia s³oñce i ¶wiat³o.
- Charakterystyczne s± bia³e, pachn±ce kwiaty i kolce na ga³êziach.
- Jej wonne kwiaty przyci±gaj± pszczo³y, a miód akacjowy jest bardzo ceniony.
- Drzewo akacji jest kruche, ga³êzie ³ami± siê ³atwo u nasady, wówczas drzewo "p³acze" - z rany s±czy siê bezbarwna ciecz.
- Nie stosowana w budownictwie mimo piêknego drewna, podobno " w cha³upie z kolczastego drzewa, kolczasto siê ¿yje".
D±b
Nale¿y do najstarszych drzew ¶wiata, obejmuje przesz³o 200 gatunków.
- W wierzeniach wielu ludów zosta³ stworzony jako pierwsze drzewo na ¶wiecie, roz³o¿yst± koron± wspiera³ niebo, na najwy¿szych konarach drzew gnie¼dzili siê bogowie, jego korzenie stanowi³y filary piekie³. Pieñ tego mitycznego dêbu by³ prawie niezniszczalny, unicestwiæ go móg³ tylko ogieñ bo¿y, czyli piorun.
- W biblijnym potopie w¶ród otmêtów wód tylko dêby sta³y niewzruszone i w koronach dawa³y odpoczynek wszystkim nieszczêsnym stworzeniom.
- Od najdawniejszych czasów uwa¿any by³ za drzewo ¶wiête z powodu rozmiarów i mocy przyci±gania piorunów i dawania ognia.
- Uwa¿any za króla lasu, drzew i wszystkich ro¶lin.
- W Grecji d±b by³ drzewem Zeusa - najwiêkszego boga, wystêpuje w wielu mitach; z drewna dêbów dodoñskich Atena kaza³a Argosowi budowaæ okrêty, to twarde dêby zmiêk³y z rozczulenia nad losem rozpaczaj±cego po ¶mierci ¿ony Orfeusza.
- W staro¿ytnym Rzymie d±b po¶wiêcony by³ Jowiszowi, najwy¿szemu bogu nieba i piorunów, w³adcy bogów i ludzi. D±b by³ drzewem p³odno¶ci.
- W dziuplach wypalonych uderzeniem pioruna porzucano dzieci - we W³oszech do dzi¶ o ludziach niewiadomego pochodzenia mówi siê "urodzeni z dêbu".
- S³owianie uto¿samiali d±b z bogiem b³yskawic, ognia i nieba. Najpotê¿niejszy d±b w lesie by³ miejscem kultu.
- Dêbom przypisywano dzia³anie uzdrowicielskie, a nawet cudotwórcze. Li¶cie dêbowe, ¿o³êdzie, a nawet ca³e ga³êzie odpowiednio przygotowane i przyprawione zaklêciami leczy³y podobno "wrzody, ko³tuny, kurz± ¶lepotê i drygawicê oczów", potrafi³y nawet wskrzesiæ wisielca. Dêbu u¿ywano do zadawania uroków i wykrywania z³odzieja: utarte na m±kê ususzone ¿o³êdzie dodane do jedzenia podejrzanemu powodowa³y burczenie w brzuchu, które by³o dowodem winy.
- Li¶cie, ¿o³êdzie i ga³êzie dêbów u¿ywane by³y do wró¿enia: przepowiada³y po¿ary, urodzaje, macierzyñstwo, zwiastowa³y ¶mieræ.
Jesion
W Polsce pospolity jest jesion wynios³y - bardzo czêsto dorasta do 40 metrów wysoko¶ci. Poznaæ go mo¿na po charakterystycznych li¶ciach koloru przykurzonej zieleni.
- Wystêpuje w mitach wielu staro¿ytnych ludów, bêd±c albo samym bogiem, albo jego pe³nomocnikiem, obdarzonym boskimi prawami i magiczn± moc±, albo tworzywem, z którego bóg wykonuje, co tylko chce.
- U ludów pó³nocnych by³ jesion drzewem wiadomo¶ci dobrego i z³ego.
- W mitach greckich ju¿ na samym "dnie czasu" szumi± jesiony, najpierw jako drzewa dostarczaj±ce rozkosznego ch³odu, potem budulca na o³tarze, a w koñcu tworzywa do stworzenia przez Zeusa rodzaju ludzkiego. Jesionowi ludzie, obdarzeni mow± i sercem odznaczali siê wielk± si³a, zdolno¶ciami i zapa³em do ¿eniaczki. Z jesionu wykonywane by³y mordercze dzidy, ale pocz±tkowo tak¿e strza³y Amora.
- W mitologii s³owiañskiej jesion odbiera³ tak± sam± cze¶æ jak lipy, buki i cisy, przypisywano mu w³asno¶ci magiczne. Jesionowa trumna zapewnia³a wieczny spokój. Sen pod jesionem krzepi³ i zapewnia³ bezpieczeñstwo przed wê¿ami (sok z jesiona wspomagany zaklêciami by³ gu¶larskim ¶rodkiem na uk±szenia wê¿a). Li¶cie i kora leczy³y "wzdêcia ¿ywota, ³amanie w ko¶ciach". Li¶æ jesionu w³o¿ony pod prze¶cierad³o ³agodzi³ wszelkie nieporozumienia i d±sy zwa¶nionej pary.
- Drewno jesionu jest twarde i elastyczne, cenione w stolarstwie meblowym. Li¶cie i kora wchodz± w sk³ad zio³owych mieszanek przeciwreumatycznych.
- Najpotê¿niejszy i najstarszy w Polsce jesion ma ponad 40 m wysoko¶ci i 5 m obwodu w pier¶nicy (na wysoko¶ci klatki piersiowej doros³ego mê¿czyzny -ok. 1,5 metra).
|
|
Sosna
W Polsce wystêpuj± w stanie dzikim 4 gatunki sosny: pospolita, limba, górska (kosodrzewina) i b³otna.
- Chiñczycy, kiedy poznali herbatê, 3000 lat przed nasza er±, pijali j± z ca³ym ceremonia³em pod sosn± -na cze¶æ dobrego ducha mieszkaj±cego w tym drzewie.
- Ceremonia³ ten przejêli Japoñczycy i jeszcze w XVI wieku samurajowie w Kioto urz±dzali pod sosnami uroczysto¶æ picia herbaty. Móg³ w niej wzi±æ udzia³ ka¿dy, kto przyszed³ ze swoim czajniczkiem, fili¿ank± i mat± do siedzenia.
- Zarówno S³owianie jak i Indianie ija-poñczycy stosowali popió³ z igie³ sosny jako lekarstwo na ból zêbów (przyk³adane na dzi±s³a).
Brzoza
Bardzo polskie, symboliczne drzewo. W Polsce wystêpuje w siedmiu gatunkach, s± to brzozy: brodawkowata, omszona, niska, kar³owata, ciemna, karpacka i ojcowska (odkryto j± w Hamerni u wylotu Doliny Ojcowskiej, tam te¿ znajduje siê jej rezerwat).
- Brzozy charakteryzuj± siê wielk± obfito¶ci± nasion. Jedna brzoza wytwarza ich tyle, ¿e starczy³oby na obsianie wszystkich l±dów kuli ziemskiej.
- Brzoza wros³a w polsk± kulturê, nasze wierzenia, zabobony.
- Jeszcze w XIX wieku uwa¿ano, ¿e najlepszym sposobem na dreszcze jest pój¶cie do lasu brzozowego i trzêsienie okre¶lon± liczb± drzew wspomagane zaklêciem "Trzê¶ mnie jak ja ciebie, a potem przestañ".
- Aby pozbyæ siê wycieñczenia, nale¿a³o wyjechaæ z cha³upy na brzozowej miotle do rozstajnej drogi, na rozstaju rzuciæ miot³ê za siebie i co tchu w piersi popêdziæ z powrotem, nie ogl±daj±c siê za siebie i nie mówi±c ani s³owa.
- Krzy¿e nagrobne liczne w lasach na grobach partyzantów, czêsto wykonywano z brzozowego, nieobranego z kory drzewa.
- Brzozy sadzono przy grobach, na ich pó³nocnej stronie, tak ¿eby op³akiwa³y zmar³ego, a nie zas³ania³y mu s³oñca.
- Na wsiach polskich do dzi¶ na Zielone ¦wi±tki zdobi siê zagrody ga³±zkami brzozy i tatarakiem.
- Brzoza jest drzewem u¿ytecznym dla cz³owieka: wywar z li¶ci jest ¶rodkiem moczopêdnym i przeciwrobacznym dla ludzi i zwierz±t.
- Kora ma zastosowanie w garbarstwie.
- Sok z brzozy przerabia siê na wodê brzozow±, "po której ³ysi obiecuj± sobie lwie grzywy, a która jedyne wzmacnia w³osy i zapobiega ich wypadaniu."
- Drewno z brzozy jest cenione w meblarstwie.
|
|
góra
STACJA VI
6- KARTA PRACY DLA UCZNIA
"Jakie to drzewa ?"
KARTA PRACY
1. Przyjrzy siê uwa¿nie planowi parku.
Zorientuj go na podstawie charakterystycznych obiektów (zamek, potok Korzkiewka).
2. Odszukaj na terenie parku drzewa oznaczone na planie cyframi od 1 do 6. Korzystaj±c z materia³ów( które, otrzymasz od nauczyciela), rozpoznaj poszczególne gatunki drzew (sosna, jesion, klon, brzoza, lipa, akacja, d±b) i uzupe³nij legendê, wpisuj±c przy poszczególnych cyfrach odpowiednie nazwy drzew.
3. Zaznacz przez podkre¶lenie, które z drzew s± pomnikami przyrody.
jakie to drzewa?
1 .....................................................
2 .....................................................
3 .....................................................
4 .....................................................
5 .....................................................
6 .....................................................
góra
STACJA VI
6-KARTA PRACY DLA NAUCZYCIELA
"Jakie to drzewa?"
KLUCZ ODPOWIEDZI
1. Jesiony (pomniki przyrody)
2. Lipy
3. Akacje
4. D±b
5. Brzozy
6. Sosna
góra